Jak vybrat umyvadlovou baterii?

Umyvadlová baterie je nejen funkční kus zařízení, ale i doplněk, který výrazně formuje vizuální styl koupelny. V dnešní době je mnoho druhů umyvadlových baterií, které jsou členěny do kategorií dle nejrůznějších parametrů. My se nyní pokusíme vnést světlo do problematiky umyvadlových baterií, které vám pomůže při výběru.

Na umístění záleží

K základní kategorizaci umyvadlových baterií můžeme přistoupit skrze jejich umístění. Tyto kategorie jsou v podstatě dvě:

 • baterie nástěnné
 • baterie stojánkové

Nástěnné baterie

S přihlédnutím k realizaci prostoru v okolí umyvadla můžeme instalovat baterii přímo na zeď nad umyvadlo. V tomto případě nesmíme podcenit přípravu přívodů, kdy rozteč pro připojení baterie bývá zpravidla 100 nebo 150 mm.

Za podkategorii by se pak daly označit nástěnné podomítkové baterie, u kterých je z estetických důvodů těleso baterie uschováno pod omítku a na zdi je instalován jen ovládací prvek a výtok. Tento typ baterie je nejnáročnější na instalaci, ale zároveň vypadá nejefektivněji a důmyslně pracuje s prostorem, proto se výborně hodí i do menších koupelen.

DOPORUČENÍ: Při zakoupení podomítkové baterie je třeba zakoupit i kompatibilní podomítkové těleso od stejného výrobce jako baterii.

Stojánkové baterie

Stojánkové baterie jsou oproti tomu instalovány přímo na umyvadlo nebo na desku, na které je umyvadlo umístěno. U těchto baterií tolik nezáleží na umístění přívodů, protože baterie není na přívod vody napojena přímo, ale skrze připojovací hadičky. Oproti nástěnným bateriím jsou zde tedy dva zásadní rozdíly.

DOPORUČENÍ: Pokud zvolíte stojánkovou baterii je třeba koupit i 2 ks rohových ventilů.

U stojánkových baterií je nutno dopředu zvolit baterii o správné výšce vývodu, tak aby nebyla příliš vysoká či nízká. Pokud je výtok umístěn moc vysoko, dochází k nepříjemnému rozprsknutí vody při dopadu na dno umyvadla. Nízce položený výtok pak znesnadňuje umývání rukou kvůli nedostatku prostoru.

Výška baterie 14,5 cm

Výška baterie 17,1 cm

Výška baterie 33,4 cm

 

V poslední řadě je nutno podotknout, že si můžete zakoupit stojánkovou baterii:

 • včetně výpusti - s integrovaným ovládáním výpusti, přímo v těle baterie
 • bez výpusti - výpust je nutno dokoupit zvlášť, má samostatně ovládání 

Vododovní baterie včetně výpusti, ovládání baterie tzv. táhlo můžete vidět v zadní části baterie

Vodovodní baterie bez výpusti

Páka, kohoutek, automatika nebo termostat?

Z hlediska ovládacích prvků, rozdělujeme baterie do čtyř kategorií:

 • baterie kohoutkové
 • pákové
 • bezdotykové
 • termostatické

Kohoutkové baterie

V případě použití klasických kohoutkových baterií je přívod teplé a studené vody regulován samostatně skrze kohoutkový ventil a k dosažení požadované teploty a proudu vody na výtoku je nutno pokaždé seřídit oba ventily, tak aby do výtokové armatury pouštěly potřebné množství vody.

Pákové baterie

Baterie pákové jsou na manipulaci jednoduší, neboť umožňují regulaci teploty vody a intenzity vodního proudu skrze jedinou páku, která ovládá směšovací kartuši ukrytou přímo v těle baterie.

Termostatické baterie

Třetí kategorií jsou baterie termostatické. Tento typ baterií umožňuje při prvním použití staticky nastavit požadovanou teplotu vody na výtoku a při následném používání pak již jen regulujete intenzitu vodního proudu. Pokročilejší termostatické baterie umí navíc reagovat na kolísání tlaku v potrubí, díky čemuž nedochází ke změnám teploty vytékající vody.

Bezdotykové baterie

Poslední kategorií jsou baterie bezdotykové, nejčastěji používané ve veřejném prostoru. Tento typ baterií je ovládán elektronicky skrze infračervené či radarové čidlo vzdálenosti a teplota vody je zde určována skrze nastavitelnou směšovací kartuši se skrytým ovládáním.

Ukázka kohoutkové baterie

Ukázka pákové baterie

Ukázka bezdotykové baterie

Ukázka termostatické baterie

Další možná rozdělení vodovodních baterií

Z hlediska montáže rozdělujeme baterie:

 • s jednootvorovou montáží - ovládání baterie (páka) je součástí baterie
 • s dvootvorovou montáží - ovládání baterie (páka) je umístěno zvlásť
 • s tříootvorou montáží - ovládání teplé a studené vody je umístěno zvlášť (páky nebo kohoutky)

Jednootvorová montáž

Dvouotvotová montáž

Tříotvorová montáž

 

Podle funkcí můžeme zvolit baterii:

 • pouze na studenou vodu
 • s bidetovou sprškou
 • s lékařskou pákou

Materiál a povrchové úpravy baterií

Tělo baterie

Materiál a povrchová úprava jsou jedněmi z nejdůležitějších parametrů vodovodní baterie. Pro výrobu těla baterie se používají tyto dva základní kvalitní materiály:

 • mosaz
 • nerez

Některé části baterií mohou být vyrobeny z plastu nebo např. mohou být vyzdobené ozdobnými kamínky.

Povrchová úprava

Baterie vyrobené z mosazi mají na sobě nanesenou povrchovou úpravu, která určuje finální vzhled baterie, mezi nejčastější povrchové úpraví patří:

 • chrom
 • vzhled nerezu
 • nikl
 • černá
 • bílá
 • zlatá
 • graphite
 • a další

V široké nabídce baterií se můžete setkat i s různými kombinacemi povrchových úprav.

Kartuše

Nejdůležitější součást vodovodní baterie - zabezpečuje otevírání a uzavírání vody a zároveň míchá teplou a studenou vodu. Základní materiály pro výrobu kartuše:

 • plast
 • keramika

DOPORUČENÍ: Zvolte si baterii s keramickou kartuší, sice si za ni připlatíte, ale narozdíl od plastových kartuší, které se snadno opotřebují a může dojít k prokapávaní vody, usazování vodního kamene a nakonec zadrhávání chodu ovládání baterie, je opotřebení keramické kartuše téměř vyloučeno.

Styl a funkčnost

Styl

Umyvadlové baterie jsou k dostání prakticky ve všech designových provedeních ať už jste příznivcem rustikálního či klasického stylu vaše preference směřují spíše k moderně a redukované formě nebo naopak preferujete oblé organické tvary.

Při výběru umyvadlové bateri je třeba myslet na to, aby se hodila ke zbytku vybavení v koupelně. Nejspolehlivěji vše sladíte, když si vyberete všechny vodovodní baterie ze stejné série. Někteří výrobci nabízejí i kompletní série koupelnového vybavení, takže můžete snadno mít sladěnou koupelnu v jednom stylu. 

Ukázka vybavení koupelny v jedné sérii - Ravak Chrome

 

Funkčnost

Styl ovšem není všechno. V dnešní době pokroku jsou umyvadlové baterie nabity nejrůznějšími technologiemi, které zvyšují jejich životnost, usnadňují používání či rovnou přidávají nové schopnosti. Toužíte-li po ekologicky úsporné baterii doporučujeme vám vybírat z modelů společnosti Hansgrohe s označením EcoSmart jejichž průtok se pohybuje na hranici 7 l/min.

Jde-li vám o funkčnost a dlouhodobě hladký chod, doporučujeme baterie společnosti Grohe, které jsou vybaveny kvalitní keramickou kartuší FeatherControl jejíž vnitřnosti jsou postupně promazávány olejem s postupným uvolňováním. Díky této technologii je ovládání baterie dlouhodobě přesné, hladké a netuhne. Toto je jen malý výčet zajímavých výrobků, které naleznete v naší sekci Umyvadlové baterie.

SOUVISEJÍCÍ PRODUKTY:

Další články

17. 5. 2023
Jak uhradit dobírku u zásilky doručované do Z-boxu?

Jak uhradit dobírku u zásilky doručované do Z-boxu?

Přišla Vám do Z-boxu zásilka na dobírku? Nevíte si rady s jejím uhrazením? Připravili jsme pro Vás krátký článek, ve kterém Vám poradíme, jak zásilku rychle a pohodlně uhradit.
Čti dále

3. 5. 2023
Novaservis Metalia - české vodovodní baterie

Novaservis Metalia - české vodovodní baterie

Představujeme Vám řadu vodovodních baterií Novaservis Metalia. Kvalitní, designové a úsporné baterie vyrobené v České republice jsou zárukou dlouhodobé funkčnosti. Inovativní technologie baterií Metalia zaručují uživatelům větší komfort obsluhy, šetří vodu i peněženku.
Čti dále

10. 3. 2023
Luxusní WC set kielle + Geberit

Luxusní WC set kielle + Geberit

Luxusní závěsné wc kielle vybavené rimless technologií a sedátkem s pozvolným sklápěním je perfektní kousek sanitárního vybavení sám o sobě. My jsme jej navíc doplnili o ověřený podomítkový modul, a tak vám můžeme představit vyladěný set kielle + Geberit.
Čti dále