Jak vybrat koupelnovou vanu?

Výběru vany bychom měli věnovat dostatek času, jedná se o prvek zabírající nejvíce místa z naší koupelny. Vana s námi často žije po celé generace, proto je důležité vybrat ji tak, aby dlouho vydržela a splnila všechny Vaše požadavky.

Jak velikou koupelnovou vanu si pořídit?

Velikost vany záleží na velikosti prostoru, do kterého bude vana zabudována. Základem je pečlivě si vše naměřit a promyslet. Čím větší vana, tím větší luxus. Při výběru větší vany je potřeba počítat s větší spotřebou vody a tepla na její napuštění.

Délka vany by měla být stejná jako vaše výška od paty po ramena. Příliš dlouhá vana není pohodlná, když se člověk nemůže zapřít. Velikost vany volte podle největšího člena domácnosti, tak aby se v ní cítil pohodlně. Vyšším osobám je doporučována délka 170 cm a více, menším osobám by mohl postačit menší rozměr okolo 150 cm.

Hloubka vany se pohybuje od 40 až 45 cm. Pokud budou vanu používat senioři, osoby s tělesným postižením či děti, je vhodnější zvolit vanu mělčí.

 

 

 


Jak zvolit správný tvar?

Tvar vany vybírejte vždy s ohledem na dispozice Vaší koupelny. Na trhu se vyskytuje hned několik tvarů, které můžete zakoupit a vybrat tak ideální variantu do vaší koupelny snů.

Tvary van:

 • Obdélníkové vany
 • Oválné vany
 • Rohové vany
 • Asymetrické vany

Obdélníkové vany

jedná se o tradiční a nejoblíbenější tvar. U takovéhoto tvaru vany je důležitá šíře dna, ta by měla být co nejvíce široká, aby zde bylo zaručené pohodlné koupání. Pokud koupelna nedisponuje dostatečným úložným prostorem, je vhodné volit vanu s širším bočním lemem, na který můžete uložit kosmetické přípravky a pomůcky. Širší boční lem u vany je také důležitý, pokud uvažujeme o instalaci vanové zástěny.U obdélníkových van může být sifon umístěn buď na středu nebo u nohou. Umístění sifonu u nohou se umisťují do van, které mají jednu část zkosenou a druhou přímou, takže nabízejíí i sprchovací prostor. Ty s odtokem uprostřed jsou zpravidla zkosené na obou stranách a nabízí tak pohodlnou koupel dvěma osobám.

 

Oválné vany

velice oblíbený designový kousek s nádechem luxusu, který je možno zapustit do podlahy nebo postavit volně do prostoru. K volně stojícím vanám doporučujeme zakoupit i designovou vanovou baterii na podlahu. Oválné vany se skvěle hodí do luxusních, industriálních nebo retro koupelen. Nevýhodou je ovšem prostorová náročnost, jsou vhodné do větších koupelen.

 

Rohové vany

velmi prostorný a komfortní rozměr van. Pokud jste příznivcem koupele ve dvou, je pro vás rohová vana to pravé řešení. Pokud hledáte vanu do menší koupelny není tento tvar vhodný. Další nevýhodou je větší objem vany, čímž se zvyšuje množství spotřebované vody pro koupel. Rohové vany často disponují  sedátky s dostatečně velkým prostorem pro odkládání hygienických potřeb.

 

Asymetrické vany

Vyznačují se svojí tvarovou rozmanitostí, díky které jsou vhodné téměř do jakéhokoliv prostoru. Uplatnění naleznou především v koupelnách, kde oceníte úsporu místa. Mohou být ale určeny i pro dvě osoby, záleží na zvoleném rozměru vany. Mívají ploché dno a jsou tak vhodné pro sprchování.


Jaký materiál zvolit?

Dle materiálu z kterého je vana vyrobena plynou její vlastnosti, proto důkladně zvažte, který materiál je pro vás ten nejvhodnější.

Materiály van:

 • Plechové smaltované vany
 • Akrylátové vany
 • Vany z litého mramoru

 

Plechové smaltované vany

Tento materiál van byl velmi oblíbený v minulosti, díky inovativnějším technologiím může dnes konkurovat vanám akrylátovým. Plechové vany jsou odolné vůči poškrábání i zabarvení povrchu, proto jsou vhodné pro dětské vodní hry i koupání zvířecích mazlíčků, stejně tak pro kosmetické procedury, kdy jsou používány různé bylinné nálevy. Další výhodou je možnost opravy smaltovaného povrchu speciálním lakem.

 

Výhody:

+ Delší životnost

+ Cenová dostupnost

+ Barevná stálost

+ Nerezový povrch

Nevýhody:

- Vysoká hmotnost

- Na omak studený povrch – způsobuje rychlejší ochlazení napuštěné vody

 

Akrylátové vany

Jedná se nejpopulárnější a nejoblíbenější materiál van. Akrylátové vany mají nízkou hmotnost, snadno se instalují a koupíte je za rozumné peníze. Mají horší tepelnou vodivost, takže voda zůstane v napuštěné vaně déle teplá. Dalšími výhodami je dlouhá životnost, stálobarevnost, lesklý a neporézní povrch, který se snadno čistí a má antibakteriální vlastnosti. Akrylát díky svým vlastnostem umožňuje vytvoření jakéhokoliv tvaru vany, nejčastěji se však vyrábějí vany obdélníkové, rohové a asymetrické. Rozeznáváme dva typy akrylátu - extrudovaný a litý, ten je dražší ale mechanicky i chemicky odolnější. Nedoporučeje se pro čištění vany používat čisticí písek a další abrazivní prostředky, které by mohli povrch vany nenávratně poničit.

 

Výhody:

+ Nízká hmotnost

+ Snadná instalace

+ Příjemná na omak

+ Dobrá tepelná izolace

 

Nevýhody:

- Náchylná na poškrábání

 

 

Vany z litého mramoru

Oblíbenost van z litého mramoru pomalu ale přece jen roste. Vyrábí se převážně jako vany volně stojící na nožkách a jsou tak velmi oblíbeným designovým prvkem do moderních koupelen. Jedná se o materiál vniklý smísením mletého dolomitu s polyesterovou pryskyřicí, do které je přidáván vápenec. Takto vzniklá směs je odlévána do forem, díky čemuž je docíleno stejnorodosti výrobku ve všech směrech. Jedná se o velmi tvrdý materiál s velkou pevností a dokonale hladkým povrchem. Litý mramor se dále pyšní také výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, díky čemuž je vana na omak teplá.

 

Výhody:

+ Pevný materiál

+ Bytelná a opravdu odolná

+ Kvalitní materiál

+ Voda ve vaně vydrží déle teplá

 

Nevýhody:

- Vysoká hmotnost

- Omezená možnost tvarování

- Náročnější instalace

 

 

Druhy povrchových úprav van:

Některé vany jsou obohaceny o speciální povrchové úpravy, které vyčnívají svými jedinečnými vlastnostmi, které Vám usnadní práci a ušetří tak spoustu času při údržbě vany. Tyto povrchové úpravy zamezují uplívání kapek vody a následné tvorbě vodního kamene. Zásadně také snižují usazování nečistot a prachu na povrchu vany.

 

Druhy povrchových úprav:

 • Protiskluzová úprava
 • Hydrofobní úprava

 

Protiskluzová úprava

Jedná se o povrchovou úpravu, která se trvale spojuje se smaltovaným povrchem van. Díky této úpravě z povrchu vany voda nestéká, ale skutálí se do odpadu a společně s sebou bere veškeré nečistoty i vápenaté částice. Perl-Effekt tak výrazně usnadní práci při čištění vany. Po koupeli stačí povrch opláchnout teplou vodou a utřít do sucha měkkým hadrem. Pokud je vana více znečištěná, stačí ji umýt běžnými čisticími prostředky.

 

Hydrofobní úprava

Jedná se o povrchovou úpravu, která se trvale spojuje se smaltovaným povrchem van. Díky této úpravě z povrchu vany voda nestéká, ale skutálí se do odpadu a společně s sebou bere veškeré nečistoty i vápenaté částice. Perl-Effekt tak výrazně usnadní práci při čištění vany. Po koupeli stačí povrch opláchnout teplou vodou a utřít do sucha měkkým hadrem. Pokud je vana více znečištěná, stačí ji umýt běžnými čisticími prostředky.

 

Jak pečovat o vanu se speciální povrchovou úpravou?

Takto upravené vany si zaslouží, abyste dodržovali pravidla správného používání a zabránili jejich nechtěnému poškození. Údržba takovéto vany je jednoduchá, stačí vanu omýt proudem vody a jemným hadříkem ji utřít do sucha, případně použít přípravky určené na tyto povrchy van. Nepoužívejte žádné abrazivní či agresivní čistící prostředky, jako jsou například SAVO a čistící písky, tyto prostředky povrchovou úpravu nenávratně poškodí.

 


Jak vybrat správné příslušenství k vaně?

Vanové sifony

Vybrat správný vanový sifon, není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Vanový sifon zabraňuje tvorbě zápachu v místnosti, který vzniká návratem zápachu z odtékající vody zpět do trubek. Důležité je zvolit správného výrobce, tak aby byl sifon kvalitní a měl dlouhou životnost. Důležité je zapřemýšlet, jaký typ a materiál se shoduje s vašimi požadavky. Vanový sifon by měl vyroben z kvalitního a pevného materiálu, jelikož musí odolávat vysoké teplotě a různým chemickým přípravkům. Dále by mě mít vanový sifon také výbornou těsnost, aby vám voda zbytečně neprotékala do vodovodních trubek.

Dle materiálu dělíme sifony na:

 

 • Kovové sifony: Jsou značně odolnější a mají delší životnost v porovnání se sifony plastovými. Jejich nevýhodou bývá mírně vyšší cena a hmotnost.
 • Plastové sifony: Výhodou je nízká cena a hmotnost. Mohou být méně odolné vůči některým čistícím prostředkům a kyselinám.

Dle typu zase na:

 • Vanové sifony základní
 • Vanové sifony click/clack
 • Vanové sifony ovládané bovdenem
 • S napouštěním přepadem

 


Vanové nožičky

Nosník neboli vanové nožičky slouží jako podpěra pro vany, aby došlo k umístění a pevnému zakotvení vany a nedocházelo tak k nechtěným posunům vany. Důležité je zvolit správný typ a výrobce aby nožičky s vanou tvořil sehranou dvojici. Vhodné vanové nožičky pro daný typ vany naleznete v příslušenství.

 


Vanové panely

Po zabudování vany nesmíme zapomínat na zakrytí vanových nožiček a sifonu. První nejčastější variantou bývá obložení vany libovolnými koupelnovými kachlemi, které nám harmonicky propojí design celé koupelny. Další čím dál více oblíbenou variantou bývá využití krycího panelu. Výhodou krycího panelu oproti klasické obezdívce je nižší cena i jednoduchost instalace a větší přístupnost k odpadovým trubkám.


Vanová madla

Budou-li vanu používat senioři, osoby s tělesným postižením či děti, doporučujeme vanu obohatit o vanová madla. Vanová madla slouží pro pohodlné a bezpečné vstupování a vystupování z vany. Nabídka obsahuje hned několik tvarových a materiálových provedení, ze kterých můžete vybrat ergonomicky a materiálově nejvhodnější variantu. Obvykle se madla vyrábí z nerezu, chromu, plastu či jiného ušlechtilého kovu. Při výběru barevného provedení máte na výběr z kovového lesklého či matného vzhledu, bílé a světle modré barvy.


Vanové podhlavníky

Vanové podhlavníky poskytují oporu vaší krční páteři a dopřejí vám tak plnohodnotný odpočinek po náročném dni. Umisťují se do opěrného bodu na zkosené straně vany. Nejčastější upevnění bývá pomocí přísavek umístěných na jejich zadní straně, druhou možnou variantou je pouhé nasunutí podhlavníku do vrchní části vany. Zakoupit můžete různá barevná provedení a tvary podhlavníků.

 

SOUVISEJÍCÍ PRODUKTY:

Další články

17.5.2023 Jak uhradit dobírku u zásilky doručované do Z-boxu?

Jak uhradit dobírku u zásilky doručované do Z-boxu?

Přišla Vám do Z-boxu zásilka na dobírku? Nevíte si rady s jejím uhrazením? Připravili jsme pro Vás krátký článek, ve kterém Vám poradíme, jak zásilku rychle a pohodlně uhradit.
Čti dále
3.5.2023 Novaservis Metalia - české vodovodní baterie

Novaservis Metalia - české vodovodní baterie

Představujeme Vám řadu vodovodních baterií Novaservis Metalia. Kvalitní, designové a úsporné baterie vyrobené v České republice jsou zárukou dlouhodobé funkčnosti. Inovativní technologie baterií Metalia zaručují uživatelům větší komfort obsluhy, šetří vodu i peněženku.
Čti dále
10.3.2023 Luxusní WC set kielle + Geberit

Luxusní WC set kielle + Geberit

Luxusní závěsné wc kielle vybavené rimless technologií a sedátkem s pozvolným sklápěním je perfektní kousek sanitárního vybavení sám o sobě. My jsme jej navíc doplnili o ověřený podomítkový modul, a tak vám můžeme představit vyladěný set kielle + Geberit.
Čti dále