Úspora vody v domácnosti

Pitná voda je jedním z nejvzácnějších přírodních zdrojů, jehož množství je odhadováno přibližně na 2,5 % z celkového objemu vody na planetě. Díky vědeckému úsilí a technickému pokroku máme nyní v rukou účinné nástroje, které můžeme využít pro šetření i ve vlastní koupelně. Pojďme se nyní podívat, které nástroje máme k dispozici a jak nám mohou pomoci.

Perlátory

Nejjednodušším a zároveň velmi efektivním nástrojem pro dosažení úspory vody v domácnosti je takzvaný perlátor. Perlátorem je označováno technicky nenáročné zařízení, které je instalováno na výtokovou část vodovodních baterií. Zařízení obohacuje distribuovanou vodu o kyslík, čímž zvyšuje její objem na výtoku a snižuje skutečný průtok vody.

Další významnou vlastností perlátoru je způsob, jakým voda opouští baterii. Díky užším otvorům v perlátoru má voda vyšší průtokovou rychlost, a tak zvyšuje svou účinnost při umývání. Přídavné perlátory je možno instalovat na většinu vodovodních baterií, nově je možno zakoupit i perlátory určené pro ruční či hlavové sprchy.

Pokud jste ve fázi, kdy teprve vybíráte zařízení koupelny, můžete si vybrat vodovodní baterie, sprchy, a dokonce i sprchové hadice s perlátorem integrovaným do těla výrobku.

Perlátor instalovaný na výtokovou baterii

Perlátor s nastavitelným vyústěním

 

TIP: Při výběru vhodného perlátoru věnujte pozornost provedení závitu, tak aby byl kompatibilní s vaší baterií. Perlátory jsou k dispozici se závitem vnějším, vnitřním či univerzálním.

Vodovodní baterie

Konečné zařízení, které dennodenně používáme pro manipulaci s vodou je vodovodní baterie. Baterie umyvadlové případně dřezové dosahují standardně průtoku okolo 14 l/min, ke snížení průtoku výrazně přispívají již dříve zmíněné baterie s integrovaným perlátorem, které jsou schopny hodnotu průtoku snížit až na 4 l/min.

Perlátor ale není jedinou možností, jak snížit spotřebu vody v domácnosti. Důležitá je i kvalita jednotlivých komponentů, uvnitř baterie. Kvalitní baterie vybaveny keramickou kartuší zajistí perfektní těsnost kartuše i po letech užívání, čímž zamezí kapání z kohoutku a zbytečným ztrátám.

V oblasti sprchových a vanových baterií stojí za to zmínit baterie termostatické. Tento pokročilý druh vodovodní baterie je vybaven vnitřním čidlem teploty a vnější termostatickou konzolou, na které si jednoduše nastavíte požadovanou teplotu vody na výtoku a baterie se postará o zbytek. Díky této technologii odpadá nutnost dlouhého odpouštění, a tedy zbytečného vylévání pitné vody. Další skvělou vlastností termostatických baterií je automatické vyrovnávání změn tlaku, ke kterým dochází v potrubí a vy se tak můžete soustředit pouze na umývání, bez nutnosti dále seřizovat teplotu vody.

Úsporná umyvadlová baterie páková

Termostatická sprchová baterie nástěnná

 

TIP: Při výběru úsporných vodovodních baterií a dalších zařízení, které nám mají pomoci se šetřením vodou je potřeba důkladně sledovat informace o vztahu průtoku za minutu a tlaku vody uvnitř potrubí. Výrobci zpravidla uvádějí průtok při tlaku 3 bar, pokud je tlak uvnitř potrubí vyšší, bude významně stoupat i průtok.

Páková vs kohoutková baterie

Výrobci vodovodních baterií stále zdokonalují technologie, které napomáhají distribuci vody všude tam, kde ji potřebujeme. Tento pokrok je patrný i u ovládacích prvků baterie, které se postupem času proměnily z otočných kohoutů v pákové ovládání. Vodovodní baterie vybavena pákovým ovládáním usnadňuje manipulaci, čímž umožňuje rychlejší spuštění a zastavení vodního proudu. Její další výhodou je rychlejší dosažení optimální teploty, což reálně znamená značnou úsporu. Všechny tyto vlastnosti pákových baterií se pozitivně projevují na spotřebě vody, která nám zbytečně nevytéká při nastavování ideálního poměru teplé a studené.

Úsporná umyvadlová baterie páková

Termostatická sprchová baterie nástěnná

Sprchování a vše kolem

Výhody úsporných sprchových a vanových baterií jsme si shrnuli výše, tím ale možnosti, jak ušetřit a zároveň pomoci planetě nekončí. V boji s vysokými provizními náklady a nadužíváním přírodních zdrojů pomohou sprchové hadice s nízkým průtokem a úsporné ruční a hlavové sprchy.

Úsporné sprchové hadice

Dalším zařízením, které je schopno významně snížit spotřebu vody v domácnosti je úsporná sprchová hadice. Úsporné sprchové hadice jsou dodávány se standardními závity 1/2“, takže jsou kompatibilní s naprostou většinou sprchových baterií. V těle sprchové hadice je pak nainstalován šetřič, který za pomocí provzdušnění sníží reálný průtok, ale vodní proud si zároveň zachová své charakteristiky. Pokud se nechcete zbavovat své současné sprchová hadice, existuje možnost jejího doplnění o sprchový perlátor.

Úsporná sprchová hadice

Perlátor na sprchovou hadici

Ruční a hlavové sprchy

Poslední možnost spojená se snižováním spotřeby vody během sprchování je úsporná hlavice ruční sprchy a hlavová sprcha s nízkým průtokem. U standardních hlavových sprch není výjimkou hodnota průtoku stoupající až ke 40 l/min. Pokud se vám tato hodnota zdá zbytečně naddimenzovaná, můžete vybírat z úsporných hlavových a ručních sprch, jejichž hodnota průtoku se pohybuje okolo 9 l/min

Úsporná hlavice ruční sprchy

Úsporná hlavová sprcha

Splachovací systémy

Průměrná čtyřčlenná rodina zmáčkne splachovací tlačítko na toaletě zhruba třicetkrát denně. Běžné splachovací systémy jsou v případě duálního splachování nastaveny na použití 6 l vody při velkém spláchnutí a 3 litrů vody při malém spláchnutí.

Tuto hodnotu lze významně snížit v případě úsporných splachovacích modulů, které jsou schopny operovat s množstvím vody na samé hranici normovaného minima, které je stanoveno na 4 l vody v případě velkého splachování a 2 l u spláchnutí malého.

Naše vzorová rodina je tedy při průměrných třiceti spláchnutích denně schopna během měsíce uspořit až 1 350 l vody, což je pro ilustraci množství pitné vody schopné utišit žízeň 18 lidí po celý jeden měsíc.

Úsporný podomítkový WC modul

Šetřič pro WC nádržky

WC a pisoáry

Výše jsme zmínili úsporné splachovací nádržky, které jsou schopny významně snížit spotřebu vody v domácnosti. Důležité je však podotknout, že tyto systémy pracují ideálně v případě, kdy jsou kombinovány s klozety a pisoáry s nízkou spotřebou vody.

V případě klozetů a pisoárů je důležitý vnitřní tvar keramického tělesa, který je speciálně navržen pro maximální efektivitu při využití malého množství oplachové vody. Tato keramická tělesa se zpravidla vyznačují jednoduchými tvary s minimem nerovností a prudkým spádováním v horizontálních liniích. Pokročilý tvar v kombinaci s nepřilnavou povrchovou úpravou zajišťuje ideální oplach za využití nízkého množství vody a zamezuje ulpívání nečistot na vnitřních stěnách.

Samostatnou evoluční větví jsou pak bezoplachové pisoáry, které jsou navrženy pro provoz bez napojení na přívod vody. Architektura těchto pisoárů využívá výše zmíněné technologie a dále je rozpracovává, aby dala vzniknout unikátním kusům keramiky s takřka nulovou náročností provozu.

Úsporný kombiklozet

Bezvodý pisoár

Další články

9.5.2022 Domácí wellness koupelna

Domácí wellness koupelna

Na chvíli vypnout, uvolnit se, a čerpat novou energii? Dnešní doba nabízí spoustu možností a vy si tak nemusíte wellness nutně dopřávat jen mimo domov. Nebudeme lhát vybavení domácího wellness je finančně náročnější, ale je mnohem více dostupné jako tomu bývalo v letech předešlých. Níže naleznete typy, jak proměnit vaši koupelnu v domácí wellness a vytvořit si tak vlastní oázu klidu a relaxace.
Čti dále
14.4.2022 Jak vybrat vanu?

Jak vybrat vanu?

Výběru vany bychom měli věnovat dostatek času, jedná se o prvek zabírající nejvíce místa z naší koupelny. Vana s námi často žije po celé generace, proto je důležité vybrat ji tak, aby dlouho vydržela a splnila všechny Vaše požadavky.
Čti dále
6.4.2022 Vodovodní baterie Jika

Vodovodní baterie Jika

V českých domácnostech se jen při osobní hygieně a splachování použije téměř 70 % z celkové denní spotřeby vody, která činí kolem 130 l na osobu. Česká značka Jika se proto dlouhodobě snaží přicházet s novými technologiemi, které jsou zaměřeny na udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.
Čti dále