Úspora vody v domácnosti

Pitná voda je jedním z nejvzácnějších přírodních zdrojů, jehož množství je odhadováno přibližně na 2,5 % z celkového objemu vody na planetě. Díky vědeckému úsilí a technickému pokroku máme nyní v rukou účinné nástroje, které můžeme využít pro šetření i ve vlastní koupelně. Pojďme se nyní podívat, které nástroje máme k dispozici a jak nám mohou pomoci.

Perlátory

Nejjednodušším a zároveň velmi efektivním nástrojem pro dosažení úspory vody v domácnosti je takzvaný perlátor. Perlátorem je označováno technicky nenáročné zařízení, které je instalováno na výtokovou část vodovodních baterií. Zařízení obohacuje distribuovanou vodu o kyslík, čímž zvyšuje její objem na výtoku a snižuje skutečný průtok vody.

Další významnou vlastností perlátoru je způsob, jakým voda opouští baterii. Díky užším otvorům v perlátoru má voda vyšší průtokovou rychlost, a tak zvyšuje svou účinnost při umývání. Přídavné perlátory je možno instalovat na většinu vodovodních baterií, nově je možno zakoupit i perlátory určené pro ruční či hlavové sprchy.

Pokud jste ve fázi, kdy teprve vybíráte zařízení koupelny, můžete si vybrat vodovodní baterie, sprchy, a dokonce i sprchové hadice s perlátorem integrovaným do těla výrobku.

Vodovodní baterie

Konečné zařízení, které dennodenně používáme pro manipulaci s vodou je vodovodní baterie. Baterie umyvadlové případně dřezové dosahují standardně průtoku okolo 14 l/min, ke snížení průtoku výrazně přispívají již dříve zmíněné baterie s integrovaným perlátorem, které jsou schopny hodnotu průtoku snížit až na 4 l/min.

Perlátor ale není jedinou možností, jak snížit spotřebu vody v domácnosti. Důležitá je i kvalita jednotlivých komponentů, uvnitř baterie. Kvalitní baterie vybaveny keramickou kartuší zajistí perfektní těsnost kartuše i po letech užívání, čímž zamezí kapání z kohoutku a zbytečným ztrátám.

V oblasti sprchových a vanových baterií stojí za to zmínit baterie termostatické. Tento pokročilý druh vodovodní baterie je vybaven vnitřním čidlem teploty a vnější termostatickou konzolou, na které si jednoduše nastavíte požadovanou teplotu vody na výtoku a baterie se postará o zbytek. Díky této technologii odpadá nutnost dlouhého odpouštění, a tedy zbytečného vylévání pitné vody. Další skvělou vlastností termostatických baterií je automatické vyrovnávání změn tlaku, ke kterým dochází v potrubí a vy se tak můžete soustředit pouze na umývání, bez nutnosti dále seřizovat teplotu vody.

Splachovací systémy

Průměrná čtyřčlenná rodina zmáčkne splachovací tlačítko na toaletě zhruba třicetkrát denně. Běžné splachovací systémy jsou v případě duálního splachování nastaveny na použití 6 l vody při velkém spláchnutí a 3 litrů vody při malém spláchnutí.

Tuto hodnotu lze významně snížit v případě úsporných splachovacích modulů, které jsou schopny operovat s množstvím vody na samé hranici normovaného minima, které je stanoveno na 4 l vody v případě velkého splachování a 2 l u spláchnutí malého.

Naše vzorová rodina je tedy při průměrných třiceti spláchnutích denně schopna během měsíce uspořit až 1 350 l vody, což je pro ilustraci množství pitné vody schopné utišit žízeň 18 lidí po celý jeden měsíc.

WC a pisoáry

Výše jsme zmínili úsporné splachovací nádržky, které jsou schopny významně snížit spotřebu vody v domácnosti. Důležité je však podotknout, že tyto systémy pracují ideálně v případě, kdy jsou kombinovány s klozety a pisoáry s nízkou spotřebou vody.

V případě klozetů a pisoárů je důležitý vnitřní tvar keramického tělesa, který je speciálně navržen pro maximální efektivitu při využití malého množství oplachové vody. Tato keramická tělesa se zpravidla vyznačují jednoduchými tvary s minimem nerovností a prudkým spádováním v horizontálních liniích. Pokročilý tvar v kombinaci s nepřilnavou povrchovou úpravou zajišťuje ideální oplach za využití nízkého množství vody a zamezuje ulpívání nečistot na vnitřních stěnách.

Samostatnou evoluční větví jsou pak bezoplachové pisoáry, které jsou navrženy pro provoz bez napojení na přívod vody. Architektura těchto pisoárů využívá výše zmíněné technologie a dále je rozpracovává, aby dala vzniknout unikátním kusům keramiky s takřka nulovou náročností provozu.

Další články

19.3.2020 Jak vybrat záchod?

Jak vybrat záchod?

Aktuálně můžeme na trhu najít nepřeberné množství klozetů a k nim patřících splachovacích systémů. Abychom vám pomohli se v této komplikované paletě výrobků zorientovat, vydáváme jednoduchého průvodce světem klozetů a jejich splachování.
Čti dále
11.7.2019 Jak vybrat umyvadlovou baterii?

Jak vybrat umyvadlovou baterii?

Umyvadlová baterie je nejen funkční kus zařízení, ale i doplněk, který výrazně formuje vizuální styl koupelny. V dnešní době je mnoho druhů umyvadlových baterií, které jsou členěny do kategorií dle nejrůznějších parametrů. My se nyní pokusíme vnést světlo do problematiky umyvadlových baterií, které vám pomůže při výběru.
Čti dále
8.5.2020 Geberit VariForm

Geberit VariForm

Kruh a obdélník, ovál a elipsa: Designová koncepce umyvadel Geberit VariForm je založena na čtyřech nejdůležitějších geometrických základních tvarech a třech variantách instalace. Ve spojení s klidným, zdrženlivým designovým jazykem koupelnového nábytku VariForm nyní nabízíme kreativní prostor pro ztvárnění koupelny podle vlastních přání.
Čti dále